Presenteren zonder stress

Over de opleiding

Last van spreekangst? Stress voor een presentatie? Kan je de zenuwen niet overwinnen wanneer je een groep toespreekt? Je hart bonkt in je keel, je handen gaan trillen, het slaat op je stem en je weet plots niet meer wat je wilde zeggen. 

Spreekangst is een van de meest voorkomende belemmeringen op de werkvloer, en tegelijk een van de meest onderschatte. Want mensen met spreekangst vermijden presentaties, nemen het woord niet op vergaderingen en missen kansen die ze eigenlijk verdienen. In deze eendaagse training leer je wat er in je lichaam en hoofd gebeurt als je voor een groep staat, en hoe je dat ombuigt naar zelfvertrouwen.

Deze presentatietraining is de hoogst gewaardeerde bij Expert Academy.

Wat is spreekangst en waarom is het zo moeilijk te overwinnen?

Spreekangst is geen teken van zwakheid. Het is een automatische stressreactie: je lichaam bereidt zich voor op gevaar (de groep die naar jou kijkt) terwijl er objectief gezien geen gevaar is. Het hart bonkt sneller, de spieren spannen zich, de stem trilt. Dat is biologie, geen karakter.

Het probleem is dat de meeste mensen spreekangst proberen te onderdrukken. Dat werkt averechts. De spanning neemt toe, de controle neemt af. Wat wél werkt, is begrijpen wat er gebeurt en leren hoe je die energie voor je laat werken in plaats van tegen je.

Precies dat is het vertrekpunt van deze training.

 

Wat leer je in de training presenteren zonder stress?

Je vertrekt niet alleen met tips en tricks. Je vertrekt met een persoonlijke strategie die werkt voor jouw lichaam en jouw situatie.

  • Begrijpen wat er in je lichaam gebeurt Je leert de fight-or-flight reactie herkennen en begrijpen. Dat inzicht alleen al vermindert de angst aanzienlijk: je weet wat er gebeurt en waarom, en je weet dat het normaal is.
  • Een veilige omgeving om te oefenen In een groep van maximaal 6 deelnemers oefen je in een sfeer van vertrouwen en respect. Geen oordeel, geen prestatiegerichte sfeer. Gewoon een plek om eerlijk te werken aan iets wat je al lang belemmert.
  • Concrete technieken voor voor, tijdens en na de presentatie Wat doe je de avond voor je presentatie? Hoe adem je je kalmte terug op het moment dat je voor de groep staat? Wat doe je als je de draad kwijtraakt? Je krijgt voor elk moment een concrete aanpak.
  • Zelfvertrouwen opbouwen via lichaamstaal Je houding, je adem, je stem: ze hebben direct invloed op hoe je je voelt. Je leert hoe je je lichaam bewust inzet om rust en autoriteit uit te stralen, ook als je van binnen nog nerveus bent.
  • Omgaan met publiek en vragen Het publiek is vriend, geen vijand. Je leert hoe je contact maakt, hoe je omgaat met onverwachte vragen en hoe je in je kracht blijft ook als iets niet loopt zoals gepland.
  • Mentale focus Negatieve gedachten voor een presentatie zijn normaal. Je leert hoe je die ombuigt naar constructieve focus die je helpt in plaats van saboteert.

Voor wie is deze training?

Deze training is voor iedereen die sterker en meer zelfverzekerd voor een groep wil spreken.

  • Mensen die vergaderingen en presentaties vermijden omdat de spanning te groot is, of die er wel aan deelnemen maar erna het gevoel hebben dat ze zichzelf niet goed hebben kunnen neerzetten.
  • Professionals die doorgroeien naar een rol met meer presentatieverplichtingen en die merken dat hun spreekangst een obstakel begint te vormen voor hun loopbaan.
  • Iedereen die al jaren met spreekangst worstelt en er eindelijk iets aan wil doen in een veilige, praktijkgerichte omgeving.
  • Mensen die goed weten wat ze willen zeggen maar het er niet uit krijgen zoals ze het bedoelen, omdat de spanning roet in het eten gooit.

Veelgestelde vragen over spreekangst training

Wat is spreekangst precies?

Spreekangst is de intense angst of spanning die ontstaat bij het spreken voor een groep of publiek. Ze uit zich in fysieke symptomen zoals een bonzend hart, trillende handen, een droge mond of een overslaande stem. Spreekangst is een van de meest voorkomende angsten bij volwassenen en beïnvloedt zowel professionele als persoonlijke situaties.

Is spreekangst te overwinnen?

Ja. Spreekangst is geen karaktertrek maar een aangeleerde reactie die je kunt bijsturen. Met de juiste technieken, voldoende oefening en inzicht in wat er in je lichaam en hoofd gebeurt, kun je leren omgaan met spanning voor een groep of publiek. Veel mensen gaan van "ik verduw dit" naar "ik kan dit, en het gaat zelfs goed".

Hoe verschilt deze training van een gewone presentatietraining?

Een gewone presentatietraining focust op structuur, slides en techniek. Deze training gaat een laag dieper: het vertrekpunt is wat er in je hoofd en lichaam gebeurt als je voor een groep staat. We werken aan de angst zelf, niet alleen aan de vaardigheden. Wie ernstige spreekangst heeft, haalt meer uit deze training dan uit een standaard presentatiecursus.

Welke andere presentatietrainingen biedt Expert Academy aan?

Bekijk het volledige overzicht op de pagina presentatietraining. Na deze training is Inspirerend spreken voor een groep de meest logische volgende stap.

Programma

De training is één volledige dag en is zeer praktijkgericht: je oefent, je ervaart, je past toe.

Volgende onderwerpen komen aan bod:

Ochtend: begrijpen en bewustworden

  • Waardoor ontstaat spreekangst? De fight-or-flight reactie uitgelegd
  • Het publiek: connectie en interactie maken van publiek je vriend en niet je vijand
  • De EHBO-kit voor de bevende spreker
  • Zelfvertrouwen opbouwen: voor, tijdens en na de presentatie
  • Ademhaling en lichaamstaal als anker

Namiddag: toepassen en oefenen

  • Sterke non-verbale communicatie opbouwen
  • Mentale focus voor meer impact en minder afleiding
  • Lichaamstaal die een overtuigende indruk maakt
  • Omgaan met vragen of weerstand uit het publiek
  • In je kracht blijven, altijd en overal

Je sluit de dag af met een persoonlijke strategie en concrete inzichten die je de volgende keer al meteen kan toepassen.

Inclusief gratis handboek 'Overtuig als spreker '
Inclusief gratis handboek 'Overtuig als spreker ' Ook afzonderlijk te koop als pdf download in onze e-store

Doelgroep

Deze training is voor iedereen die merkt dat zenuwen of spreekangst hen belemmert om zichzelf goed te presenteren. Ook gewone werkzenuwen, twijfel over jezelf voor een groep of een gebrek aan zelfvertrouwen bij het presenteren zijn geldige redenen om deel te nemen.

Wil je na deze training nog verder groeien als spreker? Dan is Inspirerend spreken voor een groep de logische volgende stap.

Aanpak

We werken met maximaal 6 deelnemers voor de open sessies. Dat is een bewuste keuze voor dit type training. Spreekangst overwinnen is een kwetsbaar proces. Je doet iets wat je moeilijk vindt, in het bijzijn van anderen. Dat vraagt veiligheid, vertrouwen en de ruimte om fouten te maken zonder je ervoor te schamen. In een grote groep is die sfeer bijna onmogelijk te creëren.

Met zes deelnemers kent iedereen elkaar snel en is er genoeg oefentijd voor iedereen om echte vooruitgang te boeken op één dag.

De training is ook beschikbaar als incompany opleiding. Duur, groepsgrootte en inhoud worden afgestemd op de noden van jouw organisatie. Neem contact op voor een voorstel op maat.

Mogelijke trainers

Resultaten

Deze training helpt je zenuwen, stress en spreekangst duurzaam te overwinnen. 

  • Je gaat naar huis met tips en een sterke strategie om spreekangst aan te pakken voor, tijdens en na elke presentatie
  • Je begrijpt wat er in je lichaam en hoofd gebeurt als je voor een groep staat, en waarom dat normaal is
  • Je zet spanning om naar energie in plaats van die te proberen onderdrukken
  • Je staat steviger voor een groep of publiek: rustiger, duidelijker, met meer zelfvertrouwen
  • Je gaat presentaties en vergaderingen niet langer uit de weg, maar bereidt je er doelgericht op voor
  • Je weet hoe je omgaat met onverwachte vragen of een lastig moment zonder de draad kwijt te raken
Inclusief gratis handboek 'Overtuig als spreker '
Inclusief gratis handboek 'Overtuig als spreker ' Ook afzonderlijk te koop als pdf download in onze e-store

Referenties

“Ik wou inzichten in lichamelijke en mentale aspecten die een rol spelen bij stress en op de verschillende aspecten die van ons een betere spreker kunnen maken. Ik vond de training zeer zinvol en leerrijk. Met de tips rond lichaamshouding en expressie ga ik zeker aan de slag. De positieve energie en betrokkenheid van de trainer en het creëren van een goede groepsdynamiek vond ik bijzonder waardevol. Ook kreeg iedereen persoonlijke aandacht wat een boost is voor het leerproces.”

Inge Pieters - PREO

Inge PietersPREO

“Ik wou beter kunnen omgaan met plankenkoorts: zweterige en trillende handen, krop in de keel, baksteen in de maag... De opleiding heeft me wat praktische tips gegeven die ik meteen heb kunnen toepassen. Hoe je zenuwen van je kan afschudden voor een presentatie, ademhalingsoefeningen en ook de feedback via video opnames was zeer waardevol. Top opleiding!”

Willem Scheppers - Cegeka

Willem ScheppersCegeka

Inschrijven

Kies hieronder de datum en de gewenste locatie voor deze training.

Gent - Expert Academy

Bibliotheekstraat 8/301, 9000 Gent

ma 7.09.2026 (09u00 tot 17u00)
Nederlands

Prijs vanaf

€ 795,00(exclusief BTW)

Max. 6 deelnemers

Zemst - Elewijt Center

Tervuursesteenweg 564, 1982 Zemst

di 1.12.2026 (09u00 tot 17u00)
Nederlands

Prijs vanaf

€ 795,00(exclusief BTW)

Max. 6 deelnemers

Antwerpen - Expert Academy

Mechelsesteenweg 109, 2018 Antwerpen

ma 7.06.2027 (09u00 tot 17u00)
Nederlands

Prijs vanaf

€ 795,00(exclusief BTW)

Max. 6 deelnemers